پاراکیت گردن زمردی EMERALD-COLLARED PARAKEET با نام علمی Psittacula calthrapae  هم چنین با عنوان پاراکیت لایارد  Layard’s Parakeet نیز شناخته شده است. طول بدن این طوطی ۲۹ سانتی متر است و وزن تقریبی آن حدود ۱۰۰ گرم می باشد . پاراکیت گردن زمرد تنها دارای یک نژاد می باشد.

طوطی نر دارای سر خاکستری/ آبی می باشد.چانه به رنگ سیاه است و دارای نوارهای بسیاری در سراسر ناحیه ی پائین گونه می باشد. هم چنین از گونه ها یک خط سیاه به سمت گردن دیده می شود.  اطراف گردن به طور گسترده ای به رنگ سبز زمردی دیده می شود که علت نامگذاری این طوطی نیز می باشد. سطح رویی بدن به رنگ آبی/خاکستری دیده می شود. کفل به رنگ بنفش/ خاکستری کم رنگ دیده می شود. میانه ی بال به رنگ زرد/سبز دیده می شود که یک الگوی کاملا مشخص روی بال ایجاد کرده است. نوک دم به رنگ آبی است که در کنار با زرد همراه است. چشم ها در این طوطی به رنگ زرد دیده می شوند.

طوطی ماده کاملا مشابه طوطی نر است با این تفاوت که کمترین مقدار رنگ سبز را در صورت دارد و منقار به رنگ سیاه دیده می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>