پرورش و نگهداری طوطی برزیلی

do.php?imgf=13217387031 پرورش و نگهداری طوطی برزیلی

طوطی برزیلی پرنده‌ای کوچک، زیبا و دلنشین از خانواده طوطی سانان است که رنگ­های متنوع و زیبای آن دل هر بیننده را شاد نموده و آدمی را به پرورش این نوع طوطی علاقه­مند می­سازد. خاستگاه این پرنده قاره آفریقا است و در آن جا به صورت گروهی زندگی نموده و معمولاً هر گروه شامل ده تا بیست پرنده می­باشد و گاهی اوقات نیز ممکن است که تعداد یک گله از این پرنده به یکصد عدد نیز برسد. این موجودات به عنوان پرندگان خانگی بسیار محبوب هستند و تکثیر آنها نیز به سادگی امکان پذیر است. طول عمر طوطی برزیلی حدود ۱۵ تا ۲۰ سال و برخی نیز معتقدند که این پرنده می­تواند تا ۳۰ سال زندگی کند. دشواری تعیین سن پرنده سبب شده است که طول عمر پرندگان وارداتی از خارج را نتوان تعیین کرد. البته این امر در مورد پرورش دهندگانی که طوطی خود را از پرورش دهندگان ایرانی تهیه می­کنند صادق نیست چرا که معمولاً این پرورش دهندگان جوجه­های خود را پس از استقلال از والدین به بازار عرضه می­کنند و سن این نوع جوجه­ ها معمولاً کم بوده و تعیین سن آن­ها به راحتی امکان پذیر است، با این وجود بهتر است تولید کنندگان این نوع طوطی بر روی پای جوجه حلقه­ های فلزی قرار دهند و تاریخ تولد پرنده را روی آن حک کنند که در این صورت    می­توان از سن پرنده اطلاع دقیقی به دست آورد و با این کار اعتماد خریدار جلب گردیده و صاحب پرنده اطلاع دقیقی از سن پرنده خود خواهد داشت.

طوطی برزیلی در زبان فارسی نام­های متعددی دارد و برخی به آن «طوطی کوتوله» و برخی به آن « طوطی عشق» و « لاو برد» می­گویند. نام انگلیسی این پرنده «Lovebird» و نام آلمانی آن « die Unzertrennlichen» و نام فرانسوی آن «  les Inséparables » است. نام علمی  این پرنده آگاپورنیس «Agapornis» است که از دو کلمه لاتینی        آگاپین «agapein» به معنی عشق و اورنیس «ornis» به معنی پرنده ترکیب شده است. این پرنده را در زبان عربی «طیورالحب» و در زبان عامیانه به آن«البرکادیلو» گویند.

رده بندی علمی طوطی برزیلی

سلسله حیوانات                                Animal

شاخه مهره داران                          Vertebrata

رده پرندگان                                         Aves

راسته طوطی سانان                  Psittaciformes

خانواده  طوطیان                            Psittacidae

زیر خانواده طوطی                        Psittacinae

جنس طوطی برزیلی                      Agapornis

شکل ظاهری طوطی برزیلی

طوطی برزیلی پرنده­ای کوچک است که اندازه آن بین ۱۳ تا ۱۷ سانتی متر و وزن آن بین ۴۰ تا ۶۰ گرم است. این نوع طوطی کوچک­ترین نوع طوطی در جهان بوده و از مشخصات آن ضخامت بدن، کوتاهی دم، تیزی و بزرگی نسبی منقار می­باشد. در طبیعت این پرنده به رنگ سبز است، اما گونه اهلی آن     رنگ­های بسیار متنوعی دارد. برخی از گونه­های طوطی برزیلی در اطراف چشم یک حلقه سفید دارند و برخی فاقد این حلقه می­باشند. چهار گونه از این پرنده حلقه­ای سفید رنگ در اطراف چشم خود دارند که این چهار گونه عبارتند از: طوطی برزیلی فیشر، طوطی برزیلی سیاه گونه، طوطی برزیلی نقابدار و طوطی برزیلی لیلیان. پنج گونه باقیمانده که عبارتند از: طوطی برزیلی ماداگاسکار، طوطی برزیل صورت قرمز، طوطی برزیلی صورت هلویی، طوطی برزیلی آبسینیان و طوطی برزیلی سوین درین فاقد حلقه مذکور می­باشند. زادگاه این پرنده قاره آفریقا است و از آن جا به سایر نقاط جهان برده شده است. طوطی برزیلی جزو پرندگان زینتی محبوب خانواده­ها به شمار می­رود و اروپاییان به آن مرغ عشق می­گویند و این تسمیه به علت این است که این پرنده به صورت جفت نگهداری شده و تمامی وقت خود را در کنار یکدیگر گذرانده و رابطه­ای بسیار صمیمی بین نر و ماده وجود دارد و یک جفت معمولاً تا آخر عمر با یکدیگر زندگی کرده و نر و ماده برای ساعت­های طولانی کنار یکدیگر نشسته و بال­های یکدیگر را تمیز و آراسته می­کنند.

در طبیعت این پرندگان در گله­های کوچکی زندکی کرده و بر میوه، سبزیجات، گیاهان سبز و بذر گیاهان تغذیه می­کنند. «طوطی برزیلی بال سیاه»[۲] علاوه بر مواد فوق بر حشرات و میوه انجیر نیز تغذیه می­کند. برخی از پژوهشگران معتقدند که «طوطی برزیلی سیاه طوقی»[۳] بر انجیر محلی خاصی تغذیه می­کند و اهلی کردن آن دشوار است، زیرا که امکان تهیه انجیر وحشی مورد نیاز آن مقدور نمی باشد. لذا پرورش این گونه  طوطی در سایر مناطق جهان مرسوم و متداول نیست. سایر گونه­های طوطی برزیلی به راحتی در سایر کشورها پرورش داده می شوند و از جمله گونه­هایی که در کشور ما پرورش آنان رایج و متداول است می­توان از طوطی برزیلی فیشر، طوطی برزیلی صورت هلویی و طوطی برزیلی نقابدار نام برد.

تاریخچه پرورش طوطی برزیلی

جانورشناسان معتقدند که زیست­گاه اولیه طوطی برزیلی، قاره آفریقا می­باشد و از نه گونه شناخته شده این پرنده، هشت گونه آن متعلق به قاره آفریقا و یک گونه آن که «طوطی برزیلی سرخاکستری»[۴] است متعلق به جزیره ماداگاسکار است که یکی از جزایر آفریقا به شمار می­رود. تاریخچة اهلی شدن این پرنده مشخص نیست و به نظر می­رسد که برای اولین بار توسط بومیان آفریقا اهلی شده باشد. «طوطی برزیلی صورت قرمز» اولین گونه طوطی برزیلی بود که به اروپا وارد شد و در نقاشی­های سده ۱۶ میلادی این پرنده دیده می­شود. البته قابل ذکر است که تعدادی از سایر گونه­های این پرنده بعد از سال ۱۸۰۰ م شناسایی گردید و به نظر می­رسد که ناوگان­های نظامی کشورهای استعماری که برای تهیه برده عازم آفریقا می­شدند، در بازگشت سعی می­کردند که علاوه بر بردگان، پرندگان و حیوانات شگفت انگیز آفریقایی را به اروپا منتقل نمایند و به نظر می­رسد که طوطی برزیلی نیز در این دوره وارد اروپا گردید و چندی نگذشت که به علت زاد و ولد آسان، تعداد آن در اروپا فزونی گرفت. برخی از گونه­ های این پرنده نظیر: «طوطی برزیلی سیاه گونه» در سال ۱۹۰۸م و گونه «طوطی برزیلی لیلیان» در سال ۱۹۲۶م برای اولین بار به قاره اروپا وارد شدند. از تاریخ ورود این پرنده به ایران اطلاع دقیقی در دست نیست و به نظر می رسد که بیش از چند دهه از ورود آن به ایران نمی گذرد، این پرنده در حال حاضر پرورش دهندگان زیادی در ایران دارد که اقدام به تکثیر آن کرده و از آن جوجه گرفته و جوجه را به بازار فروش عرضه می نمایند. در حال حاضر قیمت یک جفت طوطی برزیلی در بازار فروش بین ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان است. در ایران دو گونه «طوطی برزیلی فیشر» و «طوطی برزیلی نقابدار» بیشتر از سایر گونه­ های طوطی برزیلی پرورش داده می­شوند البته گونه­های دیگر کم و بیش و با قیمت­های بالاتری قابل تهیه می­باشند.

پرورش طوطی برزیلی در خانه

بسیاری از علاقه مندان به پرورش ونگهداری پرندگان زینتی اخیراً به پرورش ونگهداری از طوطی برزیلی روی آورده اند . پرورش این پرندگان زیبا ورنگین باعث شادی وفرح بخشی کودکان می گردد. این پرندگان نیازهای زیادی ندارند وتامین یک قفس مناسب وجا دار  وغذای روزانه و رعایت اصول بهداشتی می تواند تمامی خواسته های این پرنده را تامین کند . این پرنده رفتاری بسیار مسالمت آمیز ودوستانه داشته ومعمولاً به صاحب خود آسیبی نمی رساتد.

منبع مورد استفاده : پرورش ، نگهداری وبیماری های طوطی برزیلی ، تالیف دکتر احسان مقدس، انتشارات نیلوبرگ ، تهران ۱۳۸۹٫

منبع : www.totisanan.com

6 دیدگاه ها

 1. هادی ندافی می‌گه:

  درود بر شما دوست عزیز
  متاسفانه مشکل از طراحی سایت هست که تاریخ رو نشون نمی ده ، این پست مربوط به چندین سال قبل می باشد

 2. ایمان می‌گه:

  با سلام،از لحاظ قیمت اشتباه فرمایش کردین چون الان یه مرغ عشق رو نمیدن جفتی ۴۰تومن حالا طوطی برزیلی که دیگه زیر جفتی ۲۵۰ نداریم!

 3. آریا ندافی هادی ندافی می‌گه:

  dorood bar shoma dooste azizam
  tootiharo az kheyli jahat misanjan bayad dide shoma az hoosh chist va che manzoori darid

 4. کسری می‌گه:

  می خواهم بدانم که طوطی برزیلی تا چه اندازه باهوش است

 5. آریا ندافی هادی ندافی می‌گه:

  dorood bar shoma doste aziz
  naro madeh baray parvaresh darim

 6. محمد می‌گه:

  من می خواهم این گونه را در خانه ام پرورش دهم . لطفا من را راهنمایی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>