چگونگی رام کردن کاسکو:

دکتر کیهان کاشانچی : مطالبی را که در ذیل مطالعه می فرمایید، صرفا نظرات شخصی اینجانب “دکتر کیهان کاشانچی لنگرودی” می باشد که براساس تجربیات شخصی و با توجه به مباحث علمی مطرح شده است. ضمن اینکه تمامی نظرات سایر دوستان برایم محترم می باشد.

باید به این نکته توجه داشت که هرچه طوطی که شما آنرا می خرید از لحاظ سنی کوچکتر باشد، سریعتر هم رام می شود. طوطی ها به لحاظ اینکه پرندگانی به شدت عاطفی و اجتمایی هستند، معمولا پس از مدتی خود به خود رام می شوند. ولی مهمترین نکته در رام کردن طوطیها صبر و تحمل است. هیچگاه طوطی با زور و تهدید رام نمی شود و می بایست پروسه رام شدن را طی نماید. البته زمان لازم برای رام شدن مشخص نمی باشد و می تواند از چند روز تا چند ماه هم طول بکشد.

هیچگاه کاسکوی خود را نزد کسانی که ادعا می کنند حرفه ای هستند و طی مدت زمان کوتاهی پرنده شما را رام می کنند، نسپارید.

بطور کلی مراحل رام کردن کاسو به صورت ذیل می باشد. البته در اینجا می بایست به این نکته اشاره نمایم که این روش کاملا بر اساس تجربیات شخصی خودم می باشد که البته می تواند اشتباه هم باشد:

۱) از همان ابتدا کاسکوی خریداری شده را در قفسی بگذارید که قصد دارید مدتها طوطی خود را در آن نگهداری نمایید. یعنی پس از مدتی این تصمیم را نگیرید که قفس بزرگتر یا زیباتر و یا بهتری را خریداری کنید و پرنده را بخواهید به اصطلاح قفس به قفس نمایید.

۲) قبل از خریداری کاسکو، محل دقیق نگهداری طوطی خود را مشخص نمایید و در صورت لزوم قبلا با تمامی افراد خانه یا محل کار خود، مشورت نمایید، زیرا می بایست در طول دوره رام نمودن، تا حد امکان از تغییر محل قفس، پرهیز نمایید. بهترین محل برای نگهداری کاسکو در سه کنج خانه می باشد به صورتیکه دو طرف حیوان دیوار باشد و تسلط کامل به فضای مقابل خود را داشته باشد. همچنین تا حد امکان می بایست از وسایل صوتی و تصویری فاصله داشته باشد و در محل کوران هوا یا در کنار وسایل گرمایشی مانند بخاری نباشد.

۳) در ابتدا در حدود ۲ تا ۳ هفته به طوطی خود کاری نداشته باشید و بگذارید کاسکو کاملا با محیط خانه، صداها و افرادی که در آن محل زندگی می کنند، آشنا شود. در طول این مرحله هیچگاه بدون دلیل به قفس طوطی خود نزدیک نشوید. در مقابل بسیار دقت نمایید که طوطی شما از چه مواد غذایی لذت می برد. سپس می توانید وارد مرحله بعدی شوید.

۴) در این مرحله همیشه به یاد داشته باشید که ظرف غذای پرنده را نیمه پر نمایید تا تعداد مراجعه شما به کنار پرنده زیاد شود و کاسکو به این نکته پی ببرد که این شما هستید که به او غذا می رساند. سعی کنید همیش یک نفر به طوطی باید رسیدگی کند و به این نکته حتما توجه داشته باشید که هیچ وقت به طور مستقیم به طوطی خود نزدیک نشوید و سعی کنید از کناره ها به قفس آن نزدیک شوید. همچنین مواد غذایی که خیلی دوست می دارد را هیچ وقت به طور کامل در اختیارش قرار ندهید. بطور مثال اگر می خواهید به طوطی خود سیب بدهید، آنرا به قطعات کوچکتری تقصیم نمایید و در فواصل زمانی مشخصی به او بدهید. این اعمال را تا زمانی انجام دهید که طوطی شما از نزدیک شدن شما به قفسش قار نکشد. البته این پروسه هم زمان مشخصی ندارد و بستگی به طوطی شما و وقتی که شما برای پرنده خود می گذارید دارد. گاهی یک هفته و گاهی یک الی دو ماه هم طول می کشد سپس می توانید وارد مرحله بعدی شوید.

۵) در این مرحله می بایست تلاش نمایید تا کاسکوی شما از دستتان غذا دریافت نماید. شما می توانید مواد غذایی مورد علاقه طوطیتان را(مانند بادام زمینی خام) از لای میله های قفس به سمت طوطی ببرید. ممکن است آنرا بگیرد و سپس پرتاب نماید. ولی شما دوباره پس از مدتی این عمل را انجام دهید. همچنین شما می توانید پس از اینکه کاسکویتان تخمه صبحش را خورد، دیگر ظرفش را تا غروب پر ننماید و سپس در ابتدا دانه دانه داخل ظرفش تخمه بریزید و خود کنار قفسش بمانید تا ترسش بریزد و شروع به خوردن تخمه ها نماید. در روزهای بعدی می توانید تخمه را به سمت طوطی بگیرید و دیگر داخل ظرف غذایش نریزید تا زمانیکه طوطی شما از دستتان تخمه را بگیرد. این مرحله معمولا زیاد طول نمی کشد و نهایتا ظرف ۱ تا ۲ هفته طوطی کاملا از دستان غذا را می گیرد. در این زمان طوطی شما تا حد بسیار زیادی رام شده است ولی تا زمان خاراندن سر حیوان و یا بیرون آوردن آن از قفس فاصله زمانی زیادی دارید که می بایست با حوصله و صرف زمان، خود به خود اتفاق بیافتد.

Parrot domesticate اهلی رام کردن کاسکو طوطی

معمولا پس از گذشت یک ماه از مرحله گرفتن غذا توسط طوطی از دست شما، می توانید با آب پاش طوطی خود را حمام بدهید و در مراحل بعدی آنرا به حمام ببرید.

در طول این مراحل می بایست با طوطی خود صحبت نمایید تا با صدای شما آشنا شود و بهتر با شما ارتباط برقرار نماید. هیچگاه حرکتی که موجب ترس حیوان از شما بشود را انجام ندهید یا تا حد امکان کمتر انجام دهید مانند تعویض زیر قفس طوطی و استفاده از جاروبرقی و یا وسیله ای را یکباره نزدیک طوطی ننمایید مانند اسباب بازی، بلکه آنرا به تدریج به طوطی نشان داده و سپس وارد قفس نمایید. البته شدیدا تاکید می نمایم که در طول دوره رام نمودن کاسکو به هیچ وجه دستتان را داخل قفس پرنده ننمایید. در نتیجه طوطی شما در دوره تربیت نیازی به اسباب بازی ندارد.

اگر قصد دارید پرنده خود را در آینده از قفس بیرون بیاورید، از فروشنده بخواهید در همان ابتدا پرهایش را بزند تا زمانیکه پرنده تازه رام شده است مجبور به این عمل نشوید. همینطور در مورد عمل واکسیناسیون. هیچگاه این اعمال را خودتان بر روی پرنده خودتان انجام ندهید، زیرا ممکن است باعث ترسیدن کاسکوی شما از خودتان گردد.

Parrot domesticate1 اهلی رام کردن کاسکو طوطی

۷) برای بیرون آوردن کاسکویتان از قفس پس از اینکه کاملا در قفس به شما عادت کرد، ابتدا درب بالایی قفس را(در صورت وجود) باز نمایید تا طوطی از قفس خارج شود. در این مرحله تا حد امکان از گرفتن حیوان و اینکه بخواهید به زور پرنده خود را وارد قفس نمایید، جدا بپرهیزید. معمولا خود طوطی پس از مدتی جهت آب و یا غذا خوردن و حتی استراحت نمودن داخل قفس خود می شود.

Parrot domesticate2 اهلی رام کردن کاسکو طوطی

منبع : http://www.msdpet.com

دکتر کیهان کاشانچی لنگرودی

20 دیدگاه ها

 1. آریا ندافی هادی ندافی می‌گه:

  درود بر شما
  نه این کار استرس میده ه پرنده

 2. Mohammadjavad می‌گه:

  سلام:شما با أین کار موافق هستید بنظرتهم کار درستیه؟
  با حوله اشناش کنیم و بعد ان را که از حمام اوردیم حوله پیچش کنیم و نوازشش کنیم

 3. هادی ندافی می‌گه:

  درود بر شما دوست عزیز
  لطفا تماس بگیرید
  هادی ندافی ۰۹۱۲۴۴۰۳۲۹۰

 4. بردیا می‌گه:

  سلام من یک کاسکو گرفتم تقریبا ۱۶ تا ۱۷ ماهه یه کمی رام شده البته دو هفته خریدمش، ایا حرف میاد؟
  ممنون میشم اگه به من پاسخ بدبد

 5. آریا ندافی هادی ندافی می‌گه:

  درود بر شما دوست عزیزم
  لطفا تماس بگیرید.

 6. آریا ندافی هادی ندافی می‌گه:

  dorood bar shoma dooste azizam
  shoma lotf darid vali man dr nistam in kar ta 5 rooze ebtedaye vorood be manzele shoma khoobe ama be baad bayad dar paein tarin sathe manzel va dar yek jaye por taradod bashe

 7. امین می‌گه:

  با سلام اقای دکتر ١ کاسکو دارم کمتر از ١ سالشه به من گفتن قفسش در ارتفاع بگزارم که رام بشه ایا درسته یا نه و اگر درسته در چه ارتفاعی قرارش بدم با تشکر

 8. فرزانه می‌گه:

  سلام
  من حدودا یک سال و نیم هست که یه کاسکو دارم(۳ ساله) از ابتدا بیرون قفس بوده الان احساس میکنم یه کم وحشی شده/تازگی ها گازهم زیاد میگیره!میتونم قفسیش کنم؟لطفا راهنمایی کنید.

 9. آریا ندافی هادی ندافی می‌گه:

  dorood bar shoma dosteh azizam
  tokhmeh germezh riz va katan ham bedeh
  mivejat kam mikhoran .zorat narm shodeh tazeh ham khobeh

 10. آریا ندافی هادی ندافی می‌گه:

  dorood bar shoma dooste azizam
  lotfan tamas begirid

 11. مهدی می‌گه:

  سلام من حدوده یک ماه است که کاسکو گرفتم به حرفایه رام کردن تو سایتتون عمل کردم آوردم بیرون طوطی دیگه تو قفس نرفت از دستم غذا میگرفت بعد سه روز نگرفت انداختمش تو قفس عین روزه اولش باهام قهر کرد چیکار کنم سرفه هم میکنه دکتر بردم آمپول زد درست نشد تتراسایکلین داد بهش دادم الان نمیدونم خودمم بیشتره اوقات بیرونم وقتی میام باهاش کار میکنم لطفا راهنماییم کنید خیلی ممنون

 12. نسیم می‌گه:

  سلام’ ببخشید من ۵روز هست ک عروس هلندی خریدم تقریبا ۱۱ماهشه’ فقط ارزن عادت داره بخوره چیکارکنم ک بقیه دونه ها یا میوه و سبزیجات هم بخوره!! ممنون

 13. آریا ندافی هادی ندافی می‌گه:

  درود بر مرتضی خان
  لطفا تماس بگیرید تا به خوبی راهنمایی تون کنم

 14. محمدرضا می‌گه:

  سلام عرض شد.
  من الان حدود ۱ ماه هست که یک کاسکو خریدم.
  زمان خرید به من گفتن که حدود۹ماهش هست و در شناسنامه اش هم همینطور نوشتن.
  بعد از ۲هفته از خریدنش بردم واسه واکسیناسیون و کارهای لازم رو انجام دادم.
  پریروز بردمش حموم یکم قار قار کرد برای اولین بار ولی فکر کنم خوشش اومد.
  الان میرم پیش قفسش کمتر ازم میترسه.
  چیکار کنم که رامتر بشه؟
  ازکجا بفهمم که میتونم باهاش شروع به تمرین سخنگویی کنم؟

 15. آریا ندافی هادی ندافی می‌گه:

  درود بر سعید خان
  کاسکوی شما اگر سنش درست تخمین خرده باشه و ۳ ساله باشه کاسکوئیه که دیرتر از یه جوجه کاسکو رام میشه و سخن گفتن هم براش یه کمی سخته اما با این حال شما میتونید قفس پرندتونو روی زمین و در پر تردد ترین جای منزل قرار بدید که در این صورت پرنده ی شما حدودا یک ماهه رام میشه و دیگه قار نمیکشه و حدودا ۲ ماهه اجازه میده که شما نازش کنید
  باز هم اگر احتیاج به توضیح بیشتر داشتید لطفا تماس بگیرید.
  بدرود

 16. سعید می‌گه:

  سلام و درود
  ببخشید من تقریبا ۱ ماه و ۱۰ روز میشه که یه کاسکو خریدم و از فروشنده که پرسیدم گفت ۳ سالشه یا در همین حدود.از دستم غذا میگیره و حتی در جلوییشم باز می کنم و بهش غذا می دم و تخمه هم از دستم میگیره.ولی بعضی موقع ها قار میزنه البته کم ولی اگه یکی از اقوام بره اونجا مثلا پدرم خیلی می ترسه.می خواستم بدونم این رفتارش کی عوض میشه و کی می تونم نازش کنم؟

 17. آریا ندافی هادی ندافی می‌گه:

  درود بر شما

  خیر اینطور نیست و کاسکو هم نیاز داره ساعاتی رو در روز بیرون از قفس باشه
  اگر بیرون ماندنش از قفس خیلی طولانی باشه بد عادت میشه و دیگه سخت بتونید به داخل قفس برش گردونید ولی اینکه هیچ وقت بیرون نیاد ظالمانست
  اگر سوالی دارید میتونید تماس بگیرید : ۰۹۱۲۴۴۰۳۲۹۰

 18. محمد علی می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید.درسته که میگن کاسکو اصلا نباید بیرونو بیینه؟؟فروشنده میگفت تا اخر عمر کاسکو نذار بیرونو ببینه.من ۴ ماهه یه جوجه کاسکو وحشی خریدم الان قار نمیزنه میذاره نوکش رو هم ناز کنم ولی به هیچ عنوان از دستم غذا نمیگیره چیکار کنم؟؟؟خیلی هم ساکته سوت بلده ولی خیلی کم سوت میزنه دلیلش چیه؟

 19. آریا ندافی admin می‌گه:

  تو انجمن پارسی پت عضو شید و سوالتون رو مطرح کنید
  http://www.parrot.ir

 20. shahab alipour می‌گه:

  man alan 1mahe k y kaskoo sokhango kharedam ram ham has vali harf nmizane
  ?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>