طوطی صورت قرمز گونه جدید کشف شده در مکزیک

طوطی صورت قرمز گونه جدید کشف شده در مکزیک

پرنده شناس مشهور Miguel Gómez Garza در آخرین سفر خود به شبه جزیره یوکاتان برای جمع آوری اطلاعات برای کتاب طوطی های مکزیک صدای یک گروه از طوطی ها را شنید که از فاصله دور صدا تولید می کردند ولی صدای آنها شبیه به هیچ یک از گروه هایی که او می شناخت نبود. بنابراین او در یک درخت پر از غلاف پنهان شد به امید اینکه طوطی ها برای صرف غذا به آنجا بیایند.

این صبر او ارزش تحمل این شرایط را داشت ، زمانی که نیمی از طوطی به سمت درخت آمدند او خطوط قرمز پر رنگ و مشخص را در ناحیه پیشانی و هم چنین خطوطی آبی رنگ را در بال های طوطی ها دید. ویژگی های دیده شده در این گونه کاملا متمایز از دو گونه ی ساکن منطقه بود که هر دو دارای پیشانی سفید بودند.

در ابتدا نمی توانست باور کند که این یک گونه جدید است و تصور می کرد که این صدا مربوط به چندین گونه به صورت همزمان است.

در تاریخ ۲۷ ژوئن ۲۰۱۷ این طوطی توسط یک تیم بین المللی محققان توصیف شد. این طوطی به افتخار اولین کسی که آن را کشف کرد به عنوان طوطی آمازون گومز گارزایی نامگذاری شد.

طول بدن این طوطی ۲۵ سانتی متر است که در گونه ی خود یک طوطی بلند قد است و صدای بلندی از خود تولید می کند. رژیم غذایی این طوطی متشکل از دانه ها، میوه ها و گل ها می باشند.

گومز گارزا پس از آن از مقامات مکزیک برای نگه داشتن یک نر و ماده از این گونه مجوز گرفت. سپس با کمک تونی سیلوا در دانشگاه فلوریدا حیوانات را اندازه گیری کرد و نمونه های خون را جمع آوری کرد.

براساس آزمایشات DNA  که در مجله Peer J نشان داده شده که این طوطی ۱۲۰،۰۰۰ سال پیش بومی شده است. با توجه به نادر بودن این گونه، این آزمایشات بدون آسیب رساندن به این طوطی انجام شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>