پروت لت مکزیکی MEXICAN PARROTLET با نام علمی Forpus cyanopygius هم چنین با عناوین پروت لت فیروزه ای، پروت لت سونورا و هم چنین پروت لت گریسون مشهور می باشد.

این طوطی زیبا دارای بدنی به طول ۱۳ سانتی متر و وزن تقریبی ۳۰ گرم می باشد و دارای ۳ نژاد : F.c. cyanopygius, F.c. pallidus, F.c. insularis می باشد.

در نژاد F.c. cyanopygius : طوطی نر به طور کلی دارای بدنی سبز رنگ می باشد و سطح پائینی پشت، کمر و زیر بال به رنگ آبی/فیروزه ای دیده می شود. پرهای ثانویه در لبه ها به رنگ آبی دیده می شوند. منقار به رنگ استخوانی دیده می شود و چشم ها قهوه ای می باشند. طوطی ماده در نقاطی که طوطی نر به رنگ آبی است به رنگ زرد/سبز دیده می شود.

در نژاد F.c. pallidus:  هر دو جنس نر و ماده دارای بدنی تیره تر از گونه ی قبل می باشند.

در نژاد F.c. insularis: طوطی نر در سطح رویی بدنش به رنگ سبز تیره تری می باشد و در سطح زیرین به رنگ سبز/ آبی دیده می شود.  هم چنین در ناحیه کمر و پشت به رنگ آبی تیره تری دیده می شود. طوطی ماده مشابه نژاد cyanopygius است با این تفاوت که سطح رویی بدن به رنگ سبز تیره تری دیده می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>